© Dan Karby & Peter Lyngby Stort billede
Mysis

Af Dan Karby  13-08-2007

Fluen har er lavet til sensommer og efterårsfiskeri efter havørrederne på kysten. I efteråret kommer ørrederne igen ind på det lave vand for at æde. Meget af menuen består af mysis, som samles i store sværme langs kysterne. Tit kan man finde ørrederne i badekarrene og ved skrænter som ligger tæt på land.

Fluen skal fiskes i lange svævende træk eller helt små træk med pauser. Fisken tager som regel fluen i en pause i indtagningen.

Til helt lavt vand kan du udelade perlen, så den bliver lettere. Fluen fisker også glimrende i en rødbrun udgave.

© Dan Karby & Peter Lyngby Stort billede
Her har du bindemønstret.

Mysis:
Krog: Mustad Shrimp C47S D str. 10
Bindetråd: Hvid Uni 8/0
Følehorn: Et par hvide fibre Kinky Fibre
Hale: SLF dubbing lys cream
Krop: SLF dubbing lys cream med en kobberfarvet perle midt på
Øjne: Sorte FlyEyes
Hackle: Hvid CDC

Bindetips
Sørg for i det hele taget at binde fluen ganske let og luftigt. Husk at sætte kobberperlen på fra starten. Bemærk vinklen på øjnene, som bindes ind så de lænes op af kobberperlen.
 Keywords - Læs mere om: 
fluemønstre, havørredfiskeri
Mest læste










Copyright© 1999-2005 scandicAngler I/S . Alt materialle er underlagt loven om ophavsret
scandicAngler's politik om personlige oplysninger -   -   - 

Teknik og Content Management System (CMS) Bellcom Open Source ApS